Wierzba urośnie nawet z patyczka odrośli.

Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Korzystając z taką okoliczność, możemy spośród niej skomponować unikatowe modele płotów. Na skutek tego nasze ogrodzenie posiądzie niepowtarzalny wygląd oraz będzie się faworyzować pośród płotów w otoczeniu.

Rosnące na polach i grząskich torfowiskach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w naszych skwerach. Polubiliśmy je za urodę i spectficzne kiciusie. Nie są ambarasujące, reflektują wyłącznie do licha i trochę wody i nie dużo światła. Dogodzą się niby każdą rolą.


Malutko krzewów zdoła też identycznie prędko stymulować stracone pędy oraz odrośle. Wierzby ogromnie bezproblemowo rekonstruują także własny system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony względnie nawet uszkodzony odrost w słotnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie oraz przekaże zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, iżby z wierzb wykonywać zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy też płoty zalane liśćmi. Pewnie pożądane byłoby dysponować tak nowatorskie płot. Najprawidłowiej do wybudowania takiego płotu zastosować poniższe rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka tożsamych cech:

rodzą proste, długie i wielce sprężyste pędy – z powodu tego można łatwo modelować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w krótkim terminie zdołamy wypleść kompletne przęsło na płot;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy postarać się o adekwatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w wymogach rzeczywistych jest trudne, jako że dziko narastające krzaki nieczęsto emitują bardzo długie i prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać kilka lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłońmy w pierwszej kolejności punkt w skwerze, odrobinę przez nas nawiedzane i najmniej zauważalne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać spośród dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy wypada je namoczyć na 24 h w wodzie, ażeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się gęstnieją, tym samym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa umożliwiamy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy z rzadka przekraczają 2m, stąd na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu witek, które można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s